ايا مي دانيد قران چند اسم دارد؟
بعضي از دانشمندان بيش از 90 نام براي قران ذکر کرده اند .سيوطي به نقل از کتاب « البرهان » زرکشي مي نويسد: قاضي شيذله پنجاه و پنج نام براي قران ياد کرده است که عبارتند از : کتاب ، مبين ، قران ، کريم ، نور ، هدي ، رحمه ، فرقان ، شفا ، موعظه ، ذکر ، مبارک ، ...
ايا مي دانيد که اولين و اخرين سوره قران چيست ؟
سوره « العلق » اولين سوره اي است که در غار حرا ( شش کيلومتري شمال شرقي مکه ) بر پيامبر ( ص ) نازل شده است .
و سوره « نصر » اخرين سوره اي است که در سال يازدهم هجري در شست و سومين سال ميلاد پيامبر اکرم ( ص ) در حجه الوداع نازل شده است .
ايا مي دانيد اولين و اخرين ايه قران چيست؟
اولين ايه نازل شده ايه اول سوره علق مي باشد.
اخرين ايه نازل شده ايه 281 سوره بقره است .
ايا مي دانيد که اولين کلمه قران که نازل شده است چيست ؟
اولين کلمه اي که از قران نازل شده است ، « اقراء » به معني بخوان  ميباشد .
ايا مي دانيد اولين و اخرين حرف قران چيست ؟
« ب » اولين حرف قران است ( بسم الله ... ) و « سين » اهرين حرف قران در کلمه « الناس » قرار دارد .
کلمه وسط قران :
« وليتلطف » کلمه وسط قران است و حرف « تاء » در ان حرف وسط قران به حساب مي ايد .اين کلمه در سوره کهف يعني سوره هجدهم قران قرار دارد و از جهت شمارش ، قران را نصف مي کند . يعني حرف « تاء » که بعد از « ياء » واقع شده نصفح قران است
طولاني ترين و کوتاه ترين سوره قران :
سوره بقره با 286 ايه و 1621 کلمه و 25500 حرف ، طولاني ترين سوره قران مي باشد ، و سوره کوثر با سه ايه و 10 کلمه و 43 حرف ، کوتاه ترين سوره قران است .
طولاني ترين و کوتاه ترين ايات قران :
کوتاه ترين ايه قران « مدها متان » است که يک کلمه مي باشد و در سوره الرحمن قرار دارد . البته بعضي « يس » را که کوتاه ترين آيه قرآن دانسته اند .و بلند ترين ايه قرآن ايه 282از سوره بقره است که بيش از 30 جمله دارد و اينگونه آغاز مي شود : « يا ايها الذين امنو اذا تداينتم ... » .
نظر علامه طباطبايي در مورد اعجاز قران
ايشان مي فرمايد : « در قران کريم براي اهل ادب  ، بلاغت در کلام و براي فيلسوف در فلسفه و الهيات و براي دانشمند در علم مربوطه اش و براي جامعه شناس در علم اجتماع و براي قانون گذار در وضع قوامينو براي سياستمدار در فن سياست و براي حکومتها در مورد جهانداري و بالاخره براي جهانيان در همه شئون زندگي ، اعجاز بزرگ و بهت اوري است » .
حروف مقطعه قران
حروف مقطعه يعني جدا جدا ، چهارده حرف از الفباي زبان عرب در ابتداي 29 سوره قران مجيد مي باشد ، که انها را حروف مقطعه مي نامند و ان حروف عبارتند از  :
1-الف، 2-ح، 3-ر،4-س،5-ص،6-ط،7-ع،8-ق،9-ک،10-ل،11-م،12-ن،13-ه،14ي.

تاريخ : سه شنبه نوزدهم تیر ۱۳۸۶ | 14:8 | نویسنده : مرتضی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.